Rozloha: 105,4 km2
Počet obyvateľov: 2 166 200
Paríž je hlavným mestom Francúzska a zároveň i jeho najväčším mestom. Mesto je postavené v oblúku rieky Seina a je tak rozdelené na dve časti. Leží v centre Parížskej panvy, ktorá je jadrom rozsiahlej Severofrancúzskej nížiny, úrodnej poľnohospodárskej oblasti. Samotné mesto má cez 2 milióny obyvateľov, no so svojimi predmestiami a satelitnými mestami, tzv. Veľký Paríž má až 11,5 milióna obyvateľov a predstavuje tak najľudnatejšiu metropolitnú oblasť Európskej únie po Londýne.
Je len málo miest na svete, ktoré tak často a tak zásadne zasiahli do svetových dejín, ako je Paríž. Prvé zmienky o Paríži sú známe už z tretieho storočia pr. n. l. Osídlený bol vtedy len malý ostrovček na Seine. Bol obývaný keltským kmeňom Parisov, z čoho pramení dnešné meno tohto veľkomesta. Hlavným mestom sa Paríž stal v roku 508 n. l.
Jedným z najveľkolepejších momentov pre Paríž bola korunovácia kráľa Filipa Augusta, ktorý vládol v rokoch 1180 – 1223. Kráľ dal postaviť mocné opevnenie, začal s výstavbou Louvru a v roku 1215 bola založená univerzita Sorbonna.
Počas celého 16. storočia si však francúzki králi volili za svoje rezidencie zámky na Loire.
Ľudovít XIV. - kráľ Slnko - sa na zámok vo Versaille nasťahoval spolu so svojím dvorom v roku 1687. Týmto dňom sa Versailles stalo hlavným mestom francúzskeho kráľovstva. Toto sídlo francúzkych kráľov potom ešte dlho slúžilo za vzor panovníkom v celej Európe a podľa neho stavali svoje prepychové sídla.
Zatiaľ Paríž opeknel o drahocenné šperky – Invalidovňu, Observatórium, la Salpétre, Porte Saint-Denis, Saint-Martin a iné. V Paríži sa nachádzajú pamiatky azda zo všetkých architektonických slohov.
Jednou z najvýznamnejších stavieb Paríža je Chrám Matky Božej (Notre-Dame) z 13. storočia. Pred kostolom je bronzová tabuľa so znakom Paríža, ktorá označuje zemepisný stred Paríža. Chrám je 130 m dlhý, 48 m široký a 35 m vysoký. V priečelí sú tri portály, galéria s postavami 28 biblických kráľov a veľké farebné ružicové okná, z ktorých najväčšie ma priemer 10 m, čo je údajne technicky najväčší možný priemer.
Okrem Eiffelovej veže a Louvre so sklenenými pyramídami pred vchodom je tu tiež supermoderná štvrť La Défense, plná mrakodrapov a supermoderných stavieb. Tu stojí aj najznámejšia moderná stavba Paríža - Grande Arche vybudovaná roku 1989 k 200. výročiu Francúzskej revolúcie. „Iba v Paríži je možné, aby si architekti postavili to, čo ich napadne“ - to je skúsenosť, ktorú získal Paríž po výstavbe Pompidouovho centra priamo v centre mesta. Táto ultramoderná štvrť tak patrí k najvýznamnejším architektonickým a urbanistickým celkom sveta a je považovaná za stálu výstavbu architektúry 21. storočia.
V Paríži je tiež okolo sto divadiel. Kostoly sú obyčajne pre verejnosť zatvorené počas bohoslužieb a medzi 12:00 - 14:00 hod. Inak sú verejne prístupné bez ohľadu na náboženskú príslušnosť.
Turisticky najcennejšie miesta Paríža sú, vďaka umnej, citlivej a veľkolepej niekoľkonásobnej urbanistickej prestavbe Paríža v istých urbanisticky ucelených líniach, napr. od Námestia Bastily, cez Rue Rivoly okolo Louvru, Námestie svornosti, Champs Elysée, Víťazný oblúk, Avenue de la Grande Armée až na Déphense sa tiahne mnohokilometrový pás pre turistiku zaujímavých miest s historickou i najmodernejšou architektúrou, rušnými a pre život v Paríži charakteristickými avenuami, bulvármi, námestiami a uličkami.
Komentáre
Prehľad komentárov
vdaka tejto stránke mam1* za referat
Zaujimavosti
(ado, 7. 4. 2009 19:34)...Mysliim ze je to velmi lakavaaa ponukaa studovat v zahranicniii aj ekd neviem este cenyy.....rad by somm vyuzil takuto moznost ..:)
pariz
(kika, 10. 2. 2013 14:51)